česky 
 

CHOV A PÉČE ČIVAVA

 

 

Na světě je cca 400 čistokrevných plemen psů a čivava je nejmenší plemeno psa na světě.
 
To bychom měli mít na paměti zejména ve chvíli, kdy si štěně přineseme domů a dbát na jeho bezpečnost. Musíme dávat pozor, abychom štěně nepřivřeli nebo nebouchli dveřmi, nesedli si na něj na gauči a ochránit ho před pádem na zem i před dětmi, které by mu mohly nechtíc ublížit – štěně jim může upadnout nebo o něho zakopnou. Neměli bychom štěně čivavy dávat na postel a na pohovku, aby z ní nespadlo, ale počkat, až trošku vyroste, naučí se skákat a na postel si samo vyskočí.

Při procházce na ulici mějme na paměti, že čivava se velkému psovi, který ji napadne, sama neubrání. Ani hra s většími neagresivními psy nemusí být pro čivavu bezpečná, mohou nechtěně ublížit. Na místě je tedy zvýšená opatrnost. Protože však čivava potřebuje kontakt s příslušníky svého druhu, pořizuje si většina majitelů čivavy rovnou dvě. Také se spolu lépe zabaví, když jsou majitelé mimo domov.  Čivavy jsou velmi snášenlivé a mnoho milovníků čivav časem nezůstává jen u dvou.
V chovu zpravidla chovatelé dávají přednost poněkud větším fenkám, protože chov s extrémně malými fenkami přináší při porodu mnoho obtíží a příliš drobné fence hrozí při porodu úhyn.
Čivava vzhledem ke své hmotosti potřebuje daleko hutnější, energeticky výživnou stravu než například 80 kg bernardýn, jejich kalorická spotřeba je větší. Bernarýdýn potřebuje na kilo své tělesné hmotnosti denně 41 kalorií, čivava 112 kalorií. Potrava čivavy musí být přizpůsobena větší energetické spotřebě, pokud má čivava zůstat až do vysokého věku zdravá. Ale denní dávka krmiva u trpasličího plemene je velmi malá a náklady i na nejkvalitnější krmení pro trpasličího pejska jsou tudiž oproti větším psům nižší. Někteří majitelé čivav krmí psíky průmyslově vyráběnou potravou pro psy – granule a konzervy, jiní připravují krmení sami doma. Čivavy většinou mají rády ovoce, vařenou zeleninu a kuřecí maso. Při přípravě domácí stravy nesmíme zapomínat na přísun vitamínů a minerálů, je nutné obstarat si informace o domácí přípravě jídla pro psy a pravidelně sestavit menu s ohledem na potřebu psa. Obecně platí, že jídlo by mělo mít pokojovou teplotu, v létě může být trošku chladnější a v zimě teplejší. Nikdy čivavě nedáváme luštěniny, uzeniny a sladké jídlo – podávání sladkostí má nepříznivý vliv na zuby psa a také se mohou objevit problémy se slzícíma očima.
Při výměně mléčných zubů za trvalé zuby bychom měli kontrolovat, jestli mléčné zuby vypadly. U trpasličích psů, nejen u čivavy, nevypadávají často při výměně zubů špičáky samy od sebe a musí je vytáhnout veterinář. I čivavy mohou mít, stejně jako ostatní plemena psů, problémy se zubním kamenem, příznivě na stav zubů působí chroupání granulí, zuby můžeme stejně jako u jiných plemen psů čistit speciálním zubním psím kartáčkem a psí pastou na zuby.
Čivava obvykle běháním neobrušuje své drápky jako velký pes, u některých čivav se proto musí drápky čas od času stříhat.
Jako zvláštní znak čivav je tkzv. molera – otevřená fontanela v lebce. U velkých plemen je na lebce ještě 1 cm vysoký svalový hřeben, který chrání mozek.
Čivavy dosahují vysokého věku a jsou často pokládány za nejdéle žijící čistokrevné plemeno psů. Nejsou vzácností čivavy starší patnácti let a na rozdíl od mnoha jiných plemen psů jsou zdraví, silní, vitální a ve výborné kondici až do 12 nebo 16 let. 
 
Čivava samozřejmě také líná - mění srst. Chlupy z krátkosrstých čivav, které se zapichují do koberce, potahů, oblečení jdou odstranit obtížněji, než chlupy z dlouhosrstých čivav.Péče o srst je nenáročná, ať se jedná o krátkosrstou nebo dlouhosrstou čivavu. Srst jednou za čas pročešeme kartáčem, koupeme podle potřeby – když se čivava ušpiní, není nutné koupat čivavy často, po návratu z procházky domů utřeme tlapky.  Když si budeme se svou čivavou každý den hrát a dávat jí svou pozornost a lásku, snadno poznáme, jestli je všechno v pořádku – při mazlení a hlazení prohlédneme uši, utřeme oči a srst pod nimi. 
aktuality
Potřebujete pomoc s výchovou a cvičením čivavy ?
[21.11.2015] Navštivte moji psí školu v Praze - www.psiskola.cz
[22.12.2014] VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2015 !!!
Přání
[23.12.2011] Přejeme všem krásné a kouzelné Vánoce, mnoho zdraví, štěstí, úspěchů a radosti v roce 2012 !!!
Očekáváme štěňátka
[26.11.2011] V prosinci očekáváme narození krátkosrstých a dlouhosrstých čivav.
Vrh CH
[8.10.2011] Máme štěňátka - vrh CH
 
  

AMBRA © 2009 ambra@iol.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie | Pudl královský | Jorkšírský teriér
Chov a péče čivava