česky 
 

SCHOPNOSTI ČIVAVA

Čivava je hlavně malinký, aktivní a veselý společník, který miluje lidi.
Milovníci čivav jich často mají několik nebo je chovají spolu s jinými trpasličími plemeny psů nebo s kočkami, protože pokud na čivavy nejsou agresivní, snesou se naprosto bez problémů.
Čivava se s chutí zúčastní všeho dění se svým člověkem, ráda půjde na procházku, můžete ji vzít s sebou na návštěvu nebo do kanceláře, kde bude spokojeně odpočívat. Díky své povaze je jedním z nejlepších plemen mezi miniaturními pejsky a je výbornou volbou pro každého, kdo v pejskovi chce mít přítele. Svojí rodině dovolí vše a není agresivní. K cizím malým dětem a k cizím lidem se chová opatrně a je nedůvěřivější.
Čivavy jsou velmi čistotné a proto se rychle a bez problémů naučí chodit vykonávat potřebu na místě, kde jí v bytě dáte psí / kočičí záchod. Proto je oblíbena i mezi důchodci a také lidmi, kteří žijí sami a kterým pejska nemá kdo vyvenčit například v době jejich nemoci. Čivava, která je zcela odkázaná na procházky svého jediného majitele v případě nutnosti snadno pochopí, že na pár dní bude vykonávat potřebu v bytě a vzhledem k velikosti výkalů se při úklidu psího záchodu nesetkáte ani se zápachem. Stejnou schopnost má i plemeno jorkšírský terier.
Čivavy jsou čilé a bdělé, svému lidskému pečovateli jsou bezmezně oddány. Podle jedné indiánské legendy doprovází čivava duši svého zesnulého pána devíti divokými řekami podsvětí do ráje. To vyžaduje nebojácnost a fyzickou zdatnost, tedy vlastnosti, které tento malý pejsek také skutečně má. Přítomny jsou také lovecké instinkty, které zdědili po svém prapředchůdci vlkovi, ačkoliv je potřeba určité námahy, abychom si v čivavě představili potomka vlka. Většina čivav si ráda hraje i v dospělosti, také si odnáší nejrůznější drobné předměty do svého pelíšku a svou sbírku si tam schovávájí. Čivavy jsou nadšené z každé psí hračky, kterou jim přinesete, budou si hračky nosit nebo za nimi běhat. 
                        

Čivava je schopna naučit se rozumět povelům, které jí dáváte stejně, jako každý jiný pes a pokud ji budete chtít naučit pro radost několika trikům na povel, určitě se to podaří.
Začátkem dvacátého století často vystupovala s velkým úspěchem v anglických varieté s velkou skupinou cvičených čivav slečna Rosina Caselli. Miss Caselli byla považována za znalkyni plemene a v roce 1904 přispívala do listu ,,Our Dogs´, byla nadšenou chovatelkou čivav a díky trikům, které se svou skupinou čivav předváděla přispěla v tehdejší době k popularitě plemene.
 
V posledních letech se i v ČR čivavy začaly objevovat na závodech agility a v roce 2008 se konal první speciální agility závod ČIVAVA CUP ve Dvoře Králové. Čivava na parkuru agility je ale stále raritou, stejně jako čivava na zkouškách poslušnosti. Obdivuhodné však je, že i nejmenší pes světa dokáže velmi úspěšně splnit zkoušku poslušnosti nebo se úspěšně účastnit závodů v dogdancingu – tanec se psem.
Podle standartu je čivava ,, hbitá, pozorná, živá a velmi odvážná‘‘. Když čivavu poznáte blíž, pochopíte, že maličké srdíčko tohoto pejska je připraveno darovat vám svou lásku a něžnost .. .
 

 

aktuality
Potřebujete pomoc s výchovou a cvičením čivavy ?
[21.11.2015] Navštivte moji psí školu v Praze - www.psiskola.cz
[22.12.2014] VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2015 !!!
Přání
[23.12.2011] Přejeme všem krásné a kouzelné Vánoce, mnoho zdraví, štěstí, úspěchů a radosti v roce 2012 !!!
Očekáváme štěňátka
[26.11.2011] V prosinci očekáváme narození krátkosrstých a dlouhosrstých čivav.
Vrh CH
[8.10.2011] Máme štěňátka - vrh CH
 
  

AMBRA © 2009 ambra@iol.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie | Pudl královský | Jorkšírský teriér
Schopnosti čivava