česky 
 

AKTUALITY

Představujeme vrh G

[4.1.2011] Fotky našich malých čivavátek

V sobotu 4. 12. se fence Uxa Křišťálové oko narodila tři štěňátka - vrh G. Jejich psí máma Uxa - domácky Ňufka - se o štěňátka vzorně stará. Otcem štěňátek je CH. Sweet Indeed Michalangelo (import Itálie).

 

Štěňátka mají už svá oficiální jména - pejsci Guru a Gulliver, fenka Greta. Oficiální jméno je zapsané v průkazu původu, domácí jméno si může každý nový majitel dát jaké chce a jaké se mu líbí, od jakéhokoliv písmene. Stejně jako například u psí mámy tohoto vrhu, kdy na výběru jména pro naši první čivavu zapracovala dětská fantazie a z Uxinky se stala Ňufinka.

 

V průkazu původu, která štěňátka obdrží, jsou zapsána pouze oficiální jména a také registrační čísla štěńátka, jeho rodičů, prarodičů, praprarodičů atd.. Podle jmen předků lze jednotlivé psíky dohledat, zjistit o nich informace atp.. Průkaz původu je oficiálním dokumentem, který zaručuje původ štěňátka.

 

Číslo, pod kterým je štěně zapsané a registrované v Plemenné knize čivav Českomoravské kynologické unie je také číslem, která mají naše štěňátka vytetovaná na těle a současně jej zapisujeme do kupní smlouvy. Povinností chovatele je psíky tetovat či čipovat a proto je také možné, například podle testů DNA  tetovaných nebo čipovaných rodičů zjistit, zda je štěně skutečně potomkem svých rodičů.

 

Často se setkávám s dotazem, zda je povinností majitele štěňátka s průkazem původu chodit na výstavy. Ne ! Průkaz původu zaručuje původ psa, jak jsem vysvětlila výše - všichni předci štěňátka jsou čivavy - a z psíka nevyroste například kříženec špice a uvedení předci odpovídají skutečnosti. Průkaz původu by si měli noví páníčci schovat ke svým dalším důležitým listinám, spolu s kupní smlouvou. Pořádek dělá přátele :)

 

Otce štěňátek je také možné u nás doma vidět. To, že je otec z italské chovatelské stanice, jeho rodokmen je plný předků ze světově nejúspěšnější chovatelské linie, má mnoho výstavních titulů znamená pro budoucího majitele štěňátka jediné - je výrazný předpoklad, že štěně bude v dospělosti velmi pěknou čivavou, s typickou příjemnou povahou. Neznamená to, že musíte navštěvovat výstavy nebo využít jejich genetický potenciál k chovu.

 

Všechna čivavátka z tohoto vrhu se vyvíjejí velmi dobře, mají za sebou odčervení, stříhání drápků a pravidelně si po jednom zvykají na dotek lidské ruky a mazlení, což se jim moc líbí. Jejich psí maminka je stále kojí, je s podivem, že má jejich maličká psí máma - 1, 7 kg - tolik mlíčka pro všechny tři nenasytné prcky. Ale už se ochotně vrhají i na mističku s granulkami ...

 


 

AMBRA © 2009 ambra@iol.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie | Pudl královský | Jorkšírský teriér