česky 
 

HISTORIE PLEMENE ČIVAVA

 

 
 

Historie plemene čivava

Dějiny čivav obsahují mnoho legendárního a málo historické pravdy.
Podle jedné verze byl předek čivav malým psem s názvem ,,techichi‘‘ /tečiči/ mexických Toltéků.  Co znamená ,,Techichi‘‘ není dosud jasné, možná, že to bylo prostě označení pro psa. Soudě podle vykopávek hliněných figurek psů a kamenných sošek psů v mexických toltéckých sídlištích, mohlo by se jednat o čivavám podobné psy, ale byli zjevně větší a kompaktnější než dnešní čivava. Podle starých zpráv měli Toltékové převzít ,,Techichi‘‘ od Mayů. Důkazy pro to jsou samozřejmě sotva dostupné, leda že bychom brali v potaz skromné nálezy jako jistý průkazní materiál. Například při silnici z Mexico City do Puebla se nanachází klášter Huejotzingo, vystavěný františkánskými mnichy z kamenů, které získali z toltécké pyramidy v Cholule. Na těchto kamenech nacházíme vytesané podoby psů, pravděpodobně právě ,,Techichi´´, které mají jistou podobnost s dnešní čivavou. Toltécká kultura byla zničena ze severu přicházejícími Aztéky.
Podle ústního podání měli Aztékové vlastnit trpasličí psy, přičemž měla pouze šlechta mít právo pro držení a chov. Zvlášť oblíbení byli prý ,,modří´´psi. Jedna aztécká princezna držela ve svém paláci 1500 psů a šlechtici jich měli nezřídka na 500, přičemž o každého se staral jeden otrok. Pokud pes pošel, měl ho následovat svou smrtí také otrok. Nakolik takové historky souhlasí není prozkoumatelné. Hilary Hartmanová, autorka knihy ,, The complete Cihuahua´´, která vyšla v roce 1955 právem říká:,, Je velmi pravděpodobné, že historky v průběhu podání z úst do úst byly přeháněny, psince s 1500 psy byly možná psince s 50 psy a namísto jednoho otroka ke každému psovi byl možná jeden, který se o psy staral.‘‘
Jako další existuje domněnka, že čivavy a s nimi naháči pocházejí od asijských národů, které se dostaly na západní polokouli přes Beringovu úžinu a odtud se dostaly do Jižní Ameriky.
Jedna z prvních britských chovatelek čivav, paní E. Goodchild napsala v roce 1970 do ročenky britského ,, čivava klubu‘‘ zajímavý článek. Na základě svých výzkumů přichází k závěru, že čivava v roce 700 před Kristem se dostala z Egypta na ostrov Maltu. Její teorie se opírá o nálezy mumifikovaných psů, kteří měli jako zvláštní znak otevřenou lebeční fontanelu a také poukazuje na umění, kde byli psi srovnatelní s čivavou, ale říkalo se jim ,,maltézský pes‘‘. Dodnes jsou na Maltě nabízeni turistům pouličními prodavači mrňaví ,, kapesní psi‘‘ jako suvenýry. Ještě v roce 1960 byli britským Kennel Clubem uznáváni jako čivavy a mezi jejich potomky se nacházelo několik výstavních psů.
Standart udává jako zemi původu Mexiko. 
 

    
 Odkaz na klub čivav:  www.chihuahuaklub.eu
       
aktuality
Potřebujete pomoc s výchovou a cvičením čivavy ?
[21.11.2015] Navštivte moji psí školu v Praze - www.psiskola.cz
[22.12.2014] VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2015 !!!
Přání
[23.12.2011] Přejeme všem krásné a kouzelné Vánoce, mnoho zdraví, štěstí, úspěchů a radosti v roce 2012 !!!
Očekáváme štěňátka
[26.11.2011] V prosinci očekáváme narození krátkosrstých a dlouhosrstých čivav.
Vrh CH
[8.10.2011] Máme štěňátka - vrh CH
 
  

AMBRA © 2009 ambra@iol.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie | Pudl královský | Jorkšírský teriér
Historie plemene čivava